5. 5. 2022
Autor: redakce (IP)
Již 77. výročí květnového povstání českého lidu a konce 2. světové války si dnes před budovou Českého rozhlasu v Praze připomněli politici a veřejnost. Památku hrdinů a padlých v boji o Český rozhlas uctily položením věnce ministryně obrany Jana Černochová a poradkyně náčelníka Generálního AČR štábu brigádní generálka Lenka Šmerdová.
Pietního aktu se zúčastnili také předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová, pražský primátor Zdeněk Hřib, velvyslanec Slovenské republiky v ČR Rastislav Káčer a další osobnosti veřejného života.
Československý rozhlas bude navždy spojen s květnovým povstáním v hlavním městě a je symbolem českého národního odporu proti nacismu. Spouštěcím signálem boje o rozhlas se stala slova hlasatele Zdeňka Mančala, který v ranním rozhlasovém vysílání dne 5. května 1945 místo německého hlášení času do éteru řekl: „Je sechs hodin.“ Rozhlas pak začal vysílat už pouze česky, a to včetně české hudby, která byla do té doby zakázaná.
„Prosíme českou policii, voláme české vojsko, voláme všechny Čechy na pomoc do Českého rozhlasu,“ znělo následné volání o pomoc rozhlasu, které odstartovalo Pražské povstání. Během něj Češi otevřeně se zbraní v ruce vystoupili proti německým okupantům a jeho začátek znamenal rozhodující obrat v osvobozování našeho území. Při bojích o budovu rozhlasu padlo devadesát jeho pracovníků, českých policistů a dalších povstalců.
Převzato z army.cz