17. 5. 2022
Autor: Petr Třešňák
Ministryně obrany Jana Černochová předala v pondělí 16. května v pražském Vojenském klubu na Vítězném náměstí osvědčení o účasti ve 3. odboji 39 představitelům odboje a odporu proti komunismu. Hrdinové, kteří se nebáli vzdorovat totalitě a bojovat proti ní převzali také odznaky i pamětní dekrety ministryně obrany. Třem účastníkům bylo ocenění uděleno In memoriam. Mezi vyznamenanými byl i bývalý český premiér v rámci federace Petr Pithart.
„Velice si vážím lidí, kteří se nebojí říct vlastní názor. Obzvláště si cením těch, kteří svůj hřbet neohnuli ani pod tíhou pendreků či výslechových praktik estébáků. Na vlastní oči poznávám hrdiny našeho národa, kteří se postavili komunistickému zlu. Nepodlehli jste mu ani v komunistických kriminálech, po policejní šikaně, vyhazovu z práce či ze studií na vysoké škole,“ řekla k oceněným ministryně obrany Jana Černochová.
Zdůraznila, že účastníci odboje jsou pro ni symbolem odvahy, občanské cti i boje za svobodu a právě díky nim dnes žijeme ve svobodné zemi a nemusíme se bát, že zítra skončíme za mřížemi. „Jste důkazem toho, že má smysl za pravdu bojovat a bránit lidská práva,“ dodala ministryně obrany.
Uranové doly upřednostnil před vojenským kriminálem
Pamětní odznak za aktivní odbojovou činnost s osvědčením obdržel i Petr Kahovec, který rozmnožoval a distribuoval tiskoviny s protirežimním zaměřením a aktivně působil v rámci Hnutí za občanskou svobodu na Plzeňsku. Do hledáčku komunistického systému se dostal tím, že na vojně v roce 1979, tedy v době tuhé normalizace, napsal přátelům dopis, v němž jim sděloval, že komunismus je horší, než fašismus. A velitelé jej zadrželi. „Byl jsem od malička vychován tak, že komunismus je zlo, které si neváží života. Jelikož komunisté popravovali svoje lidi, dospěl jsem k názoru, že jsou horší než fašisté, kteří svůj národ tak nelikvidovali,“ vysvětlil. Aby neskončil v nelidské vojenské věznici na Sabinově, neváhal a podepsal smlouvu na civilní práci v uranových dolech, a to na tři roky.
Chartu 77 podepsal v roce 1988. „V té době mně už ale vyšetřovatelé nemlátili, ale i tak dost zasahovali do mého života. Jeden estébácký důstojník po práci u vodáren na mě pravidelně čekal a špicloval mě. Život disidentů mimo Prahu byl ještě složitější než v metropoli. Na všechna protirežimní výročí jsem byl zatýkán,“ uvedl Kahovec, který daroval ministryni Janě Černochové květinu. „Velmi si ji vážím.“
Ani po odchodu do rakouského exilu v listopadu 1980 nepřestal odpor proti komunismu šířit Karel Havelka. Organizoval undergroundové akce i demonstrace a v zahraničí pravidelně informoval o represích, jakými jsou v Československu vystaveni odpůrci režimu. „Dnešní ocenění pro mě znamená velkou čest, vždyť stojím v jedné řadě s tolika statečnými lidmi jako je například i Petr Pithart. Těší mě, že jsem se dostal i do společnosti Dany Němcové, která osvědčení obdržela už dříve.“ Komunisté Havelku pronásledovali i v Rakousku, neboť kritizoval jejich ideologii. „Jeden čas jsem byl pravidelně monitorován lidmi z české ambasády a když mně doma zemřela matka, nepustili mě na jeho pohřeb. Za mé aktivity trpěli příbuzní doma, systém se na nich mstil. Jsem rád, že ta škaredá doba je už pryč a zejména mladí by si měli vážit toho, v jakém čase u nás vyrůstají.“
Ministerstvo obrany vyřídilo už 96 procent žádostí
K 13. květnu 2022 Ministerstvo obrany ČR již vyřídilo 5505 žádostí o osvědčení účasti v 3. odboji, což představuje více než 96 procent případů. Ocenění dostalo 2099 účastníků, doposud bylo zamítnuto 2828 žádostí. Neúspěšní žadatelé se mohou obracet na Etickou komisi pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Resortu zbývá vyřídit 227 žádostí.
Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu vstoupil v platnost 17. listopadu 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie.
Převzato z army.cz