29. 8. 2022
Autor: redakce (ob)
České a polské nadzvukové stroje JAS-39 Gripen a F-16 budou od září pomáhat Slovensku při ochraně jeho vzdušného prostoru. Společnou deklaraci ČR, Polské republiky a Slovenské republiky o sdíleném závazku chránit vzdušný prostor našich sousedů dnes v Malackách podepsali ministři obrany Jana Černochová, Mariusz Błaszczak a Jaroslav Naď.
Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď označil podpis deklarace za velký moment, který dokazuje sílu spojenectví všech tří států nejen v rámci NATO a EU: „Ukázali jsme tím rovněž, jaké mezi námi panuje silné přátelství až bratrství. (...) Za toto rozhodnutí vám velmi upřímně děkuji,“ prohlásil.
Ministryně obrany Jana Černochová připomněla její první zahraniční cestu na Slovensko, kdy s Jaroslavem Naďem vyjádřili přání, aby se věty o budoucí spolupráci zhmotnily do konkrétních výsledků. „Jsem proto ráda, že dnes kromě podpisu deklarace o střežení vzdušného prostoru, budeme podepisovat ještě jednu dohodu. To jsou skutečně hmatatelné důkazy toho, že politici o spolupráci nejen mluví, ale že se v ní něco reálného skutečně odehrává.“
Slovensko k ochraně svého vzdušného prostoru využívá ruské bitevníky MiG-29, jejichž provoz ukončí ve středu 31. srpna. Bratislava již v USA objednala nové stíhačky F-16, první stroje ale mají být dodány až v roce 2024 a nasazeny budou moci být ještě o rok později.
O pomoc požádala Bratislava Prahu oficiálním dopisem letos 18. června, nasazení posvětila vláda 27. července. České gripeny v počtu dva plus jeden záložní budou od 1. září letošního roku vzlétat k „němým“ letounům z domovské základny v Čáslavi. O provedení ostrého vzletu bude stejně jako při standardním Air Policingu rozhodovat Středisko pro řízení vzdušných operací CAOC v německém Uedemu, které bude volit podle blízkosti ať už polské či české letky. Pro české stíhače se v počtech personálu ani letadel nic nemění, pouze se při plnění úkolu rozšíří jejich působení i na Slovensko. „Jen v případě plnění úkolu na základě konceptu Renegade hotovostní letouny přechází pod národní hotovost,“ upozornil na výjimečnou situaci, kdy by Slovensku hrozil například teroristický útok, brigádní generál Jaroslav Míka, velitel 21. základny taktického letectva Čáslav.
Slovensko poskytne v případě potřeby nezbytnou podporu hostitelského státu včetně služeb doplnění paliva, letových navigačních služeb a ochrany prostředků. Uhradí rovněž veškeré náklady související s ostrým vzletem pohotovostních sil a prostředků. „Servis bude zabezpečován domovskou, tedy čáslavskou základnou. Případná příprava letounu k opakovanému vzletu na území Slovenska může být provedena samotným pilotem, popřípadě slovenským leteckým personálem, který je k tomuto účelu zaškolen v rámci tzv. cross servicingu,“ doplnil podrobnosti Míka.
Takzvaný Air Policing budou Češi Slovákům poskytovat do 31. prosince 2023. Možné prodloužení této mise bude předmětem vzájemné dohody, stojí v dnes podepsané společné deklaraci.
Česká armáda má s ochranou vzdušného prostoru členů NATO zkušenosti už od roku 2009. Od 1. dubna do konce září 2022 střeží navíc vzdušný prostor Pobaltí, kde jsou naši stíhači už počtvrté.
Převzato z army.cz