Brigádní generál Náhončík převzal v Olomouci funkci velitele pozemních sil

Autor: major Ladislav Kabát

Ve středu 9. listopadu se v Olomouci uskutečnil slavnostní nástup u příležitosti předání a převzetí funkce velitele pozemních sil. Bojový prapor Velitelství pozemních sil převzal z rukou náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálmajora Karla Řehky stávající zástupce velitele brigádní generál Roman Náhončík.

Generál Náhončík ve funkci vystřídá generálmajora Ladislava Junga, který pozemním silám velel od 1. ledna 2020. Za jeho působení se velitelství přestěhovalo z Prahy do Olomouce, pozemní síly nasadily tisíce vojáků pro zvládání epidemie, pomohly obcím zničeným tornádem a připravily první jednotky nasazené do nové mise na Slovensku. Jako velitelství absolvovaly certifikační cvičení Czech Lion 2022 a experimentální cvičení Joint Fires Experimental. „Po třech letech odcházím se stejnou pokorou, jako když jsem začínal. Pro mne je to navíc ukončení mé více jak 40 leté aktivní služby. Vést pozemní síly nebylo vždy lehké, ale je to i vaše zásluha, že se dá na pozemní síly spolehnout,“ poděkoval nastoupenému velitelství a přítomným velitelům podřízených útvarů generálmajor Jung.

Odcházejícího i budoucího velitele pozemních sil pojí poměrně značná část jejich profesní kariéry. Oba začínali jako tankisté, sloužili u 18. tankového pluku v Táboře, oba následně působili u 4. mechanizované brigády od jejího samotného vzniku. Každý z nich se také stal jejím velitelem.

„Dnešní den vnímám jako velkou výzvu, spojenou s obrovskou povinností vůči vám všem příslušníkům pozemních sil. Mojí hlavní prioritou je personál, kterým pozemní síly disponují, především jeho cenné zkušenosti nabyté v zahraničních operacích. Druhou, neméně důležitou prioritou, je pokračovat v zavádění modernizačních projektů do jednotlivých útvarů a její dokonalé zvládnutí,“ přiblížil své kroky v nové pozici generál Náhončík.

„Naší hlavní prioritou zůstává bojeschopnost. Chceme udržet bezpečnost Evropy, vojensky revidujeme obranné scénáře a cvičíme na konflikty budoucnosti. Válka je souboj vůlí. Nesmíme jako vojáci ani jako společnost připustit nahlodání vůle k obraně. Generál Náhončík se stává velitelem ve velmi vážné bezpečnostní situaci, která zde nebyla desítky let. Máme jasně definovaného protivníka, Rusko. Konflikt mezi Aliancí a Ruskem už není nepředstavitelný. To vše vytváří nové výzvy do budoucna pro pozemní síly, které jsou hlavním základem naší armády. Dobrou zprávou pro nás je, že obranu začali brát vážně i čeští občané,“ zhodnotil situaci generálmajor Řehka.

  • Pozemní síly představují jádro struktury Armády České republiky. Tvoří jej přibližně 13 tisíc vojenských profesionálů. Hlavním úkolem pozemních sil je příprava sil a prostředků k zajištění obrany České republiky a k plnění mezinárodních závazků.
  • Pozemní síly se vyznačují vysokou mobilitou, flexibilitou, odolností a palebnou silou. Jsou strukturovány a vybaveny tak, aby mohly plnit hlavní úkoly a působit v celém spektru operací. Tvoří je bojové síly (4. brigáda rychlého nasazení a 7. mechanizovaná brigáda), síly bojové podpory (13. dělostřelecký pluk, 15. ženijní pluk, 31. pluk radiační, biologické a chemické ochrany a 53. pluk průzkumu a elektronického boje) a síly bojového zabezpečení (14. pluk logistické podpory).
  • Pozemní bojové jednotky tvoří základ úkolových uskupení ozbrojených sil ČR vysílaných do mezinárodních operací, zejm. NATO, EU nebo OSN. K tomu je přizpůsoben i jejich výcvik s cílem dosažení co nejvyššího stupně interoperability. Jednotky jsou připravovány jak pro plnění vojenských, tak nevojenských činností.

Převzato z army.cz