28. 11. 2022
Autor: Radka Konderlová, redakce
Největší úspěch českého předsednictví v rámci obrany a bezpečnosti. Členské státy se pod vedením českého předsednictví shodly na znění evropského nařízení na podporu obranného průmyslu prostřednictvím společného pořizování vojenského materiálu - tzv. EDIRPA. Společnou pozici pak ve středu potvrdili i velvyslanci EU v rámci uskupení COREPER II., k formálnímu potvrzení textu Radou EU dojde 1. prosince. Jde o krátkodobý nástroj s rozpočtem 500 mil. EUR, který má motivovat členské státy EU ke společnému pořizování s cílem naplnit urgentní potřeby vojenského materiálu ve světle dodávek zásob materiálu na Ukrajinu.
Cesta k posílení evropské bezpečnosti
V návaznosti na napadení Ukrajiny Ruskem se 11. března 2022 ve Versailles sešli nejvyšší představitelé EU, aby hledali cesty k posílení evropské bezpečnosti. Zástupci států EU se shodli na potřebě zvýšit výdaje na obranu, posílit spolupráci skrze společné vyzbrojovací projekty a podporovat evropský obranný průmysl.
Jak bude fungovat EDIRPA
Tzv. EDIRPA (The European Defence Industry Reinforcement through Common Procurement Act) je krátkodobý nástroj s rozpočtem 500 mil. EUR, jenž má motivovat členské státy EU ke společnému pořizování s cílem naplnit urgentní potřeby vojenského materiálu ve světle dodávek zásob materiálu na Ukrajinu.
Nástroj také přispěje k posílení průmyslové obranné základy EU konsolidací poptávky po obranném materiálu. Konsorcium tvořené min. 3 členskými státy EU bude tak poptávat vojenský materiál jako jeden velký zákazník. Motivací pro státy EU k využití tohoto způsobu pořizování je poskytnutí úhrady administrativních nákladů spojených se společným nákupem z rozpočtu EU. K tomu budou v horizontu dvou let využity právě finance dojednané v nařízení EDIRPA. Příležitost hlásit se do tendrů v rámci společného pořizování bude mít i český obranný průmysl.
Současná situace
V současné době probíhá mapování technologických a výrobních kapacit evropského průmyslu z hlediska možnosti společného pořízení více státy, kterou iniciovala pracovní skupina pro společné obranné nákupy složená z Evropské obranné agentury, Evropské komise a ESVA. Osloven byl i český obranný průmysl.
V návaznosti na EDIRPA má být následně Evropskou komisí představeno druhé nařízení EDIP (European Defence Investment Program) s dlouhodobějšími a ambicióznějšími cíli v oblasti společného pořizování vojenského materiály v EU s cílem posílit kapacity evropské technologické a průmyslové základny. Tento nástroj počítá např. s odpuštěním DPH na pořizovaný obranný materiál.
Schválení nařízení EDIRPA Evropským parlamentem, bude už úkolem pro Švédy, kteří po ČR převezmou pomyslnou štafetu předsednictví. Nicméně už nyní i díky rychlosti a zručnosti českého vyjednávacího týmu pod vedením MO mohou začít přípravy implementace EDIRPA tak, aby okamžitě po schválení EP mohlo být zahájeno společné pořizování vojenského materiálu.
Převzato z army.cz