Ministerstvo obrany v rámci českého předsednictví dojednalo společný nástroj EU pro obranu před hybridními hrozbami

Autor: SOPS MO

V úterý 13. prosince schválila Rada EU poslední chybějící část tzv. Hybridního Toolboxu EU, tedy zastřešujícího nástroje určeného na pomoc členským zemím čelícím nepřátelským hybridním aktivitám. Ty mohou mít podobu dezinformačních kampaní, kybernetických útoků, zpravodajských a vlivových operací, ekonomického nátlaku či jejich kombinace.

Hybridní Toolbox byl dojednán českým předsednictvím v rámci pracovní skupiny EU pro posilování odolnosti a čelení hybridním hrozbám, kterou má za Českou republiku na starosti Ministerstvo obrany. Hybridní Toolbox je tak konečně plně funkční a každý členský stát může požádat o koordinovanou reakci EU na nepřátelskou hybridní činnost, která je proti němu namířena.

Koordinovaná reakce na hybridní hrozby

Po náročném vyjednávání se členským státům EU pod vedením českého předsednictví podařilo dojednat finální podobu tzv. Hybridního Toolboxu EU (EUHT). Jde o zastřešující nástroj, který členským státům EU umožní koordinovaně reagovat na hybridní hrozby a nepřátelské hybridní kampaně, kterým jsou vystaveny.

Základ pro EUHT byl položen již během francouzského předsednictví, kdy byl Radou EU schválen jeho základní politický rámec. Letos v červenci, hned po převzetí svého předsednictví, zahájila Česká republika vyjednávání o technické podobě EUHT. Cílem bylo kromě jiného vymezit konkrétní nástroje, které bude EU moct použít na podporu členských zemí čelících hybridním hrozbám. Bylo nutné vyjasnit i to, jakými pravidly se bude řídit aktivace EUHT a které unijní orgány a instituce budou do společné reakce na nepřátelské hybridní aktivity zapojeny.

Nový koordinační mechanismus, který tímto vznikl, umožňuje každému členskému státu požádat instituce EU a ostatní členské země o pomoc v případě, že čelí hybridní kampani. Tento proces může vést až k aktivaci některých nástrojů, které má EU ve svém arzenálu. Jedná se jak o preventivní opatření, která mají za cíl posílit odolnost daného státu, tak o restriktivní opatření, jejichž účelem je hybridního útočníka odradit či potrestat. To zahrnuje i uvalování různých typů sankcí.

Důležitou součástí EUHT je i možnost podpory partnerských (nečlenských) zemí, které čelí nepřátelskému hybridnímu působení a mají o pomoc ze strany EU zájem.

Dojednáním technické podoby EUHT naplňuje ministerstvo obrany jednu z priorit českého předsednictví v Radě EU. Jde zároveň o jeden z významných úkolů obsažených v tzv. Strategickém kompasu EU, který členské země schválily letos v březnu.

Horizontální pracovní skupina pro hybridní hrozby

Hybridní Toolbox EU byl vyjednáván v rámci tzv. Horizontální pracovní skupiny Rady EU pro posilování odolnosti a čelení hybridním hrozbám (Horizontal Working Party on Enhancing Resilience and Countering Hybrid Threats, HWP ERCHT). Od roku 2019, kdy HWP ERCHT vznikla, ji má za Českou republiku na starosti Ministerstvo obrany.

Převzato z army.cz