8. 3. 2023
Autor: redakce (ob) ve spolupráci s AKIS
V listopadu loňského roku odstartovala kampaň Spojař nové generace. Klade si za cíl nalákat do armády specialisty v technickém, elektro a IT směru i ty, kteří sice nemají odborné vzdělání, ale tato problematika je baví a dobře se v ní orientují. Kampaň si podle jejího manažera Martina Krupičky zatím vede dobře, náboráři hlásí stovky nových zájemců.
Armáda se v posledních letech mohutně rozvíjí. Nakupují se nové, moderní zbraňové systémy, které kladou zvýšené nároky na kvalifikovaný a zkušený personál. To se samozřejmě týká i spojovacího vojska, kde je pokrok v technologiích nejmarkantnější.
Jak ukazuje konflikt na Ukrajině, vojáci dnes musí ovládat pokročilé technologie k zabezpečení robustního systému spojení pro rychlé sdílení dat a informací z průzkumných senzorů jako jsou například bezpilotní systémy na místa velení, jednotky a zbraňové systémy.
Protože se jedná o široké spektrum vojenských oblastí (v seriálu je postupně představíme), hledají spojaři zájemce nejen v armádních řadách, ale cílí i na civilní sektor. „Chceme oslovit odborníky s elektro vzděláním jak v oblasti radiových komunikací, tak IT specialisty. Zaměřujeme se rovněž na studenty středních a vysokých škol, i už zkušené odborníky, kteří chtějí změnu,“ vypočítává ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů (AKIS), plukovník Jan Jelínek.
Spojaři ale do svých řad rádi uvítají i zájemce bez vzdělání: „Příkladem může být někdo, kdo sice nemá „papír“, ale elektro a IT problematika ho baví a velmi dobře se v dané oblasti orientuje,“ zdůrazňuje Jelínek. Typickým příkladem jsou podle něj počítačoví nadšenci, kteří si na střední škole přivydělávali programováním internetových stránek nebo skládáním počítačů pro spolužáky.
Podle manažera kampaně Martina Krupičky si po několika měsících vede náborová kampaň dobře. „Ve spolupráci s Agenturou personalistiky se dnes spojařům hlásí stovky potenciálních zájemců, kdy s desítkami z nich již byly podepsány konkrétní závazky, případně je jejich nábor v závěrečné fázi,“ dokládá. Kampaň se podle něj postupně rozjíždí, nabírá na intenzitě a tomu odpovídá i zvýšený zájem v řádech desítek procent každý měsíc. Pro zájemce byla mj. zřízena internetová stránka spojar.army.cz.
Obor budoucnosti s výraznými benefity
Podle Krupičky mají spojaři zájemcům o službu co nabídnout. Od vyšších platů, srovnatelných s civilem, až po možnost práce v zahraničí a nejrůznější odborné či jazykové kurzy.
„Benefity jsou opravdu zajímavé. Lákavý je už sám fakt, že jde o obor budoucnosti – vždyť spojovací vojsko se postupně vyvíjí v regulérní bojovou sílu. Naši vojáci mohou sloužit po celé ČR a budou pracovat na nejmodernější technice a s technologiemi, které se v rámci NATO zavádějí. Ti, kteří kromě odborných znalostí a schopností vládnou cizími jazyky, se mohou uplatnit ve strukturách NATO, ostatním nabízíme nejrůznější jazykové kurzy, kde si vzdělání doplní,“ vypočítává Krupička.
IT odborníci již dlouhodobě patří mezi nejlépe placené profese nejen v ČR, ale i ve světě. Spojovací vojsko proto nabízí nejen konkurenceschopné platové podmínky. „Máme vysoce nadstandardní benefity a vyšší hodnosti, než je ve zbytku Armády ČR běžné, což má samozřejmě za následek i zajímavější odchodové náležitosti,“ zdůrazňuje.
Práce i pro méně fyzicky zdatné
Ne každý má postavu a výdrž Herkula, a i na ty je pamatováno. „Spojaři nemají žádná omezení, protože klávesnici je jedno, zda tlačítko zmáčkl muž či žena, vysoký, malý, tenký, silnější. Potřebujeme především odborníka, a tak úplně tolik netlačíme na nadprůměrné fyzické výkony,“ říká Krupička.
- Více informací najdete zde: https://kariera.army.cz/spojar-nove-generace a zde: https://spojar.army.cz/
Převzato z army.cz