13. 6. 2023
Autor: redakce (ob) ve spolupráci s F. Legátem (SOPS)
Vedle České republiky a Polska bude slovenský vzdušný prostor ochraňovat také Maďarsko. Příslušnou deklaraci dnes (12. 6. 2023) na společném zasedání ve Štrbském Plese podepsali ministři obrany Visegrádské čtyřky. Pracovní jednání se tentokrát uskutečnilo i za účasti Německa. Ministryni obrany Janu Černochovou zastupoval její náměstek Daniel Blažkovec.
Jedním z hlavních témat obou jednacích dnů byla podpora Ukrajiny. Podle náměstka Blažkovce závisí úspěch protiofenzívy na objemu dodávek od spojenců. „Nadále se zaměřujeme především na těžkou techniku, munici, protivzdušnou obranu a elektronický boj,“ upřesnil Daniel Blažkovec s tím, že ČR v návaznosti na priority ukrajinské armády stále hledá další materiál, který by Kyjevu mohla nabídnout.
Kromě toho už vycvičila přibližně 2000 ukrajinských vojáků. Tento výcvik je podle Blažkovce přínosný i pro české vojáky, získávají totiž aktuální poznatky přímo z bojiště.
Daniel Blažkovec poděkoval Německu za podporu Ukrajiny, zejména pak za poskytnutí těžké techniky: konkrétně systému Patriot, dalších protiletadlových systémů Gepard či 18 tanků Leopard 2.
Vláda ČR nedávno podpořila ministryni obrany zahájit jednání o možnosti připojit se k nákupu tanků Leopard 2A8, který plánuje SRN. Blažkovec se domnívá, že jde o efektivní způsob možného pořízení špičkové techniky, který povede k dalšímu navýšení interoperability spojenců.
„Od případného společného postupu si slibujeme nižší pořizovací náklady, zkrácení dodávek a zajištění adekvátní logistické podpory,“ uvedl Blažkovec.
Česko-německá spolupráce i v armádě
Oba státy spolu jednají nejen na úrovni ministerstev, úspěšně spolupracují i armády. Naposledy například v mnohonárodním bojovém uskupení posílené předsunuté přítomnosti (eFP) v Litvě či na Slovensku.
Současnými procesy posilování a adaptace obrany a odstrašení NATO, jejichž klíčovou součástí je také Východní křídlo, se bude mimochodem zabývat poslední zasedání ministrů obrany NATO před summitem ve Vilniusu.
V4: Nejen společné postupy při akvizicích
Na zasedání byla podepsána Deklarace o společném závazku zemí V4 o ochraně slovenského vzdušného prostoru. K ČR a Polsku, které již od loňska zajišťují ochranu slovenského nebe, se nově připojuje také Maďarsko. „Jde o konkrétní příklad využívání regionálních vazeb ve V4,“ zhodnotil náměstek Blažkovec.
Vzhledem k mohutnému přezbrojování na novou techniku a odsunu staré z ještě sovětské éry, náměstek Blažkovec vyzdvihl potřebu užší spolupráce – například co se týká zavádění tanků Leopard či bojových vozidel pěchoty CV90 do výzbroje armád V4.
Že by obě země rády při řešení tzv. životního cyklu nových BVP postupovaly společně, potvrdila nedávno ministryně obrany Jana Černochová po setkání se svým slovenským protějškem Martinem Sklenárem. Spolupráce se nabízí i v oblasti sdílení informací z vojskových zkoušek před zavedením do výzbroje.
Náměstek Daniel Blažkovec během jednání potvrdil, že společný postup přináší řadu pozitiv, včetně finanční úspory: „Díky koordinovanému postupu se Slovenskem se například podařilo vyjednat slevu z kupní ceny vozidel CV90. Každé případné spolupráci však musí předcházet upřímná strategická diskuze s cílem nalézt shody či přijatelný kompromis,“ upozornil s tím, že klíčovou roli zde budou hrát národní průmysly, které musejí být „robustní, odolné a udržitelné.“ Spolupráci zemí pak musí zaštiťovat Aliance, jako společná platforma zejména v otázkách standardizace. Nezastupitelná je rovněž role EU.
České předsednictví V4 se soustředí na vojenskou spolupráci v praxi
V červenci převezme ČR od Slovenska předsednictví Visegrádské skupiny a podle Blažkovce se bude soustředit především na prohlubování praktické vojenské a expertní spolupráce. „Mezi hlavní priority budou patřit mj. posilování interoperability ozbrojených sil států V4, důraz na společná cvičení a diskuze o podobě pokračování Visegrádského bojového uskupení EU či Velitelství společné logistické skupiny zemí V4,“ prozradil.