17. 7. 2023
Autor: redakce
Minulý týden proběhlo v Praze třetí setkání Česko-ukrajinské mezivládní komise v oblasti obranného průmyslu. Českou stranu zastupovala vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová, ukrajinskou náměstek ministra obrany Ukrajiny a NAD Volodymyr Havrylov.
Setkání se zúčastnili také pověření zástupci obou stran: Sergei Bojev, náměstek ministra strategického průmyslu Ukrajiny, a Aleš Vytečka, ředitel Mezivládní agentury pro obrannou spolupráci Ministerstva obrany. Ukrajinskou delegaci doprovodili také experti ozbrojených sil Ukrajiny a zástupci ukrajinských státních podniků, které jsou součástí holdingu Ukraine Defence Industry (dříve známé jako UkrOboronProm).
Obě strany se dohodly na prohloubení vzájemné spolupráce na základě Memoranda o porozumění mezi MO ČR a Ministerstvem strategického průmyslu Ukrajiny o spolupráci v oblasti zbrojního průmyslu, podepsaného 7. července 2023 v Praze.
Ministerstvo obrany Ukrajiny na začátku setkání vyjádřilo upřímnou vděčnost za všeobecnou podporu vlády České republiky při ochraně ukrajinské suverenity, územní integrity a všech ukrajinských občanů proti ruské agresi. Česká strana potvrdila svou pevnou podporu a bude i nadále pokračovat.
Česká strana navrhla další spolupráci, a to v šesti oblastech:
- dodávky českých výrobků obranného průmyslu pro potřeby ozbrojených sil Ukrajiny,
- podpora vlády České republiky při dodávkách zbraní a vojenského vybavení z třetích zemí,
- spolupráce v oblasti oprav a údržby těžkého zbrojního materiálu a vojenské techniky (bitevní tanky, obrněná vozidla, houfnice, raketomety) a opravy a modernizace leteckých platforem,
- spolupráce v rámci Česko-ukrajinského obranného klastru a jeho pracovních skupin jako základní platformy pro realizaci projektů,
- školení opravárenského a údržbového personálu ozbrojených sil Ukrajiny,
- odstraňování min na ukrajinském území.
Během zasedání komise došlo také k podpisu memorand o spolupráci mezi Ukraine Defence Industry a českými společnostmi Česká zbrojovka Uherský Brod a Sellier & Bellot. Memoranda jsou výsledkem dlouhodobých diskuzí mezi společnostmi, a tato smluvní základna umožňuje spolupráci formálně započít.
Obě strany se také shodly na sblížení inovačních sektorů obranných průmyslů obou zemí, aby našly oblasti možné spolupráce ve vývoji a výzkumu nových technologií, zejména pak EDTs.
Během návštěvy ukrajinská delegace jednala také s národním bezpečnostním poradcem České republiky, vedoucími představiteli MZV ČR a navštívila na 12 společností českého obranného průmyslu, se zaměřením na oblasti těžké techniky, munice a letectví. Cílem těchto návštěv bylo představení možností českého obranného průmyslu pro ozbrojené síly Ukrajiny a v některých případech také diskuze nad aktuálně řešenými projekty spolupráce.
Převzato z army.cz