Vláda schválila návrh mandátu pro zahraniční mise a pro výcvik Ukrajinců v ČR

Autor: odbor komunikace MO

Vláda na svém dnešním jednání schválila návrh na působení sil a prostředků resortu obrany v zahraničních operacích a na pobyt ozbrojených sil jiných států na území České republiky v letošním a příštím roce. Hlavní prioritou návrhu je zajištění podmínek pro pokračování výcviku ukrajinských vojáků na území ČR.

„Děkuji svým kolegům ve vládě, že návrh nového mandátu schválili. Návrh vychází ze zahraničněpolitických a bezpečnostních priorit České republiky, které jsou výrazně ovlivněny ruskou agresí na Ukrajině. Jeho schválení kromě řady jiných kroků ukazuje, že podpora Ukrajiny pro nás není jen prázdný slib, ale že jsme připraveni našim ukrajinským spojencům skutečně pomáhat v boji proti ruské agresi,“ uvedla po schválení ministryně obrany Jana Černochová.

Jedním z hlavních cílů dokumentu je zajištění podmínek pro výcvik ukrajinských vojáků na našem území. Stávající mandát pro jejich pobyt vyprší 31. prosince 2023. Schválený návrh pobyt příslušníkům ozbrojených sil Ukrajiny, členských států EU a NATO na našem území prodlužuje o rok, tedy do 31. prosince 2024.

Počty vojáků zůstávají beze změn, tedy do 800 osob v jednom okamžiku. Nově se však rozšiřuje o instruktory z členských států NATO pro výcvik mimo asistenční misi Evropské unie pro Ukrajinu. Výcvik bude stejně jako dosud probíhat v několika turnusech, a to na základě konkrétních požadavků ukrajinské strany, nejedná se tedy o nepřetržitou přítomnost příslušníků jiných ozbrojených sil na území ČR.

Co se týče působení našich vojáků v zahraničí, dojde podle návrhu k mírnému navýšení počtu osob v některých již běžících operacích. Konkrétně se jedná o výcvik ukrajinských vojáků na území členských států EU v rámci zmiňované asistenční mise EU (z 55 na 70 osob), o operaci EU Althea v Bosně a Hercegovině (z 8 na 12 osob) a o námořní operaci EU Irini ve Středozemním moři (z 5 na 10 osob). Nově také návrh obsahuje možnost zapojení instruktorů Armády ČR do výcviku ukrajinských vojáků na území států NATO mimo rámec asistenční mise EU.

Návrh aktuálně nepočítá s prodloužením naší přítomnosti v Nigeru v roce 2024, a to vzhledem k situaci v zemi po červencovém vojenském převratu. Pokud nastanou vhodné podmínky pro pokračování výcviku a poradenství nigerským obranným a bezpečnostním složkám, předloží ministryně obrany vládě k projednání samostatný návrh.

Předpokládaný objem finančních prostředků potřebných pro navrhované působení v zahraničí v roce 2023 činí 24 mil. Kč a v roce 2024 činí 115 mil. Kč. Finanční výdaje související s pobytem ozbrojených sil jiných států na území ČR za účelem výcviku příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny v roce 2024 se odhadují na 252 mil. Kč.

Převzato z army.cz