Prezident republiky telefonoval s vojáky v zahraničních operacích

Autor: podplukovnice Vlastimila Cyprisová

Prezident republiky Petr Pavel mluvil prostřednictvím videohovoru s vojáky v zahraničních operacích na Slovensku, v Litvě, Lotyšsku, na Sinajském poloostrově a na území Kosova. Poděkoval vojákům za jejich působení, zajímal se o současnou bezpečnostní situaci v místech nasazení a aktuální plněné úkoly. Popřál vojákům pokud možno klidné svátky, úspěšný závěr mise a bezpečný návrat domů.

Hovorů byli přítomni ministryně obrany Jana Černochová, náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Karel Řehka, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Radek Hasala a velení armády.

První telefonát proběhl s velitelem Mnohonárodního úkolového uskupení na Slovensku plukovníkem gšt. Miroslavem Vybíhalem. Češi velí mnohonárodnímu uskupení na Slovensku od června 2022. Jeho součástí jsou jednotky z České republiky, Slovenska, Německa, Slovinska a Spojených států amerických. Převážně zde působí vojáci ze 74. mechanizovaného praporu z Bučovic.

Poté prezident hovořil s kapitánem Zdeňkem Barimovem, velitelem 2. úkolového uskupení v Lotyšsku, jehož jádro tvoří příslušníci posílené zatarasovací čety 15. ženijního pluku z Bechyně a dále s majorem Tomášem Mackem, velitelem 2. úkolového uskupení v Litvě tvořeného multifunkční četou chemické ochrany z libereckého pluku.

Poslední hovor byl s velitelem jednotky Vojenské policie na velitelství KFOR v Kosovu plukovníkem Zdeňkem Koreczkim a velitelem 15. úkolového uskupení AČR mise MFO Sinaj podplukovníkem Tomášem Pecháčkem.

Slovensko

Hlavním úkolem Mnohonárodního bojového uskupení (MN BG SVK) je svojí přítomností demonstrovat odhodlání spojenců bránit státy na východním křídle Severoatlantické aliance, odstrašit možného agresora a v případě napadení území Slovenska jej bránit. Součástí mnohonárodního štábu je i národní prvek podpory a jednotka Vojenské policie.

eFP Pobaltí

V polovině července 2023 zahájilo svou činnost v Lotyšsku 2. úkolové uskupení, jehož jádro tvoří příslušníci posílené zatarasovací čety 15. ženijního pluku (151. ženijního praporu) z Bechyně v počtu šest desítek osob. Hlavní zbraní jednotky jsou minové vrhače MV-3, kterými je jednotka schopna zřizovat výbušné zátarasy na dálku. Česká jednotka působí v sestavě španělské ženijní roty.

V Litvě od července 2023 působí 2. úkolové uskupení. Jádro tvoří příslušníci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče v Liberci. Multifunkční četa chemické ochrany plní odborné úkoly radiačního a chemického průzkumu, dekontaminace osob, raněných, techniky, prostoru a materiálu. Chemici nasadili nová vozidla radiačního a chemického průzkumu na podvozku IVECO.

Kosovo

V současné době působí v Kosovu Úkolové uskupení HQ KFOR a jednotka Vojenské policie.

MFO Sinaj

Ve strukturách velitelství MFO na Sinaji působí od listopadu 2009 důstojníci Armády České republiky. Od 4. listopadu 2013 pak v misi slouží i letecký a pozemní personál AČR s letounem CASA C-295M o počtu 15 osob. Jejich úkolem je monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu a zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO.

Převzato z army.cz