22. 4. 2024
Autor: odbor komunikace MO
Ve veřejném prostoru se v poslední době objevily otázky, jak je zajištěna transparentnost české muniční iniciativy. Přinášíme na ně odpovědi.
Prvním základním prvkem transparentnosti vůči partnerským státům je to, že Česká republika nemá v procesu žádné rozhodovací pravomoci. Je pouze prostředníkem, který zcela transparentně předkládá donorským zemím nabídku. Stát, který se rozhodne Ukrajině pomoci, se následně rozhodne, co odpovídá jeho představám a jakým způsobem bude munice nakoupena. Zvolit může z několika možností.
Jistotu transparentnosti navíc zajistí meziresortní dohledová komise. Zároveň jsme nabídli donorským zemím, aby na české ministerstvo obrany poslali svého člověka, který bude na proces přímo v České republice dohlížet. V současné době této možnosti využilo Dánsko, další země nabídku zvažují. Dárcovské státy tak mohou získat detailní vhled do celého procesu. A pro nás představují doložení transparentnosti.
I když muniční iniciativa probíhá v době, kdy je důležitá zejména rychlost dodávek na Ukrajinu, transparentnost zůstává jednou z hlavních priorit Ministerstva obrany ČR. Vše proto bude možné i zpětně doložit.
Transparentní bude pochopitelně i využití příspěvku, který do muniční iniciativy vloží Česká republika. Vláda ČR klade důraz na to, aby byly vyčleněné peníze vynaloženy na nákup munice v rámci České republiky. Vybrána proto bude česká firma, která bude schopna splnit stanovené požadavky – tedy vyrobit požadované množství munice v co nejkratší době.
Nyní je v rámci české muniční iniciativy pro Ukrajinu pokryto pořízení zhruba půl milionu kusů dělostřelecké munice a ambicí je dodat 800 000 nábojů do konce roku 2024. Dosud se k iniciativě připojilo více než 15 zemí. Naposledy ministryně obrany Jana Černochová podepsala tento týden memoranda o porozumění v této oblasti se zástupci Nizozemska nebo Belgie. Obdobný dokument má již Ministerstvo obrany uzavřeno s Dánskem, Kanadou, Portugalskem a Lotyšskem.
Převzato z army.cz