30. 4. 2024
Autor: podplukovník Rostislav Lukáš
V Domě armády Praha se ve dnech 23. až 25. dubna uskutečnila pod záštitou českého předsednictví Visegradské skupiny mezinárodní konference vojenských právních poradců. Kromě členů V4, tedy zástupců ČR a Maďarska, se jí zúčastnili i vojenští právníci z Lotyšska, Litvy, Rumunska a Ukrajiny, dále z Velitelství NATO pro operace anebo zástupci právnických fakult Univerzity Palackého a Univerzity Karlovy.
Během tří dnů se účastníci konference pod názvem “Nové výzvy mezinárodního práva ve změněném bezpečnostním prostředí” zabývali otázkami jako hybridní hrozby, právní operace anebo ochrana kulturního dědictví. Jeden z bloků přednášek byl věnován válce na Ukrajině, kde příslušníci právní služby Ukrajiny hovořili o výzvách a úkolech, se kterými se musí ukrajinští vojenští právníci v současné době potýkat při poskytování podpory velitelům jednotek ukrajinských ozbrojených sil.
Sdělili například zkušenosti s přípravou právních podkladů pro Mezinárodní trestní soud, na základě kterých vydal zatykač na dva ruské velitele (generála Kobylashe a admirála Sokolova) za cílené útoky proti civilním cílům. Dále mluvili o poskytování právního poradenství velitelům jednotek v boji s ohledem na nasazení zbraní, ochranu civilního obyvatelstva a civilních objektů a zacházení s válečnými zajatci. Vzdělávání ukrajinských vojáků a zahraničních dobrovolníků v oblasti práva ozbrojeného konfliktu.
Právě přítomnost ukrajinských zástupců vyzvedl ve své úvodní řeči generálmajor Miloslav Lafek, zástupce náčelníka Generálního štábu – inspektor AČR: „Ruská invaze a následný konflikt na území Ukrajiny nám poskytuje praktické příklady z oblasti aplikace práva ozbrojeného konfliktu, často bohužel v oblasti jeho porušování.” Proto byla také jedna z přednášek věnována vyšetřování válečných zločinů. Se svým příspěvkem zde vystoupil Vladimír Dzuro, vyšetřovatel, který pracoval pro Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii a následně pro sekretariát OSN a který patří mezi přední světové experty v této oblasti.
Konference, kterou právní služba armády České republiky navázala na tradici započatou v roce 2016, je ve středoevropském prostoru svým rozsahem, počtem účastníků a hloubkou svého zaměření unikátním počinem a představuje jedinečnou platformu pro sdílení zkušeností a prohlubování spolupráce mezi vojenskými právníky napříč armádami států střední a východní Evropy.
Převzato z army.cz