3. 6. 2024
Autor: redakce (ob)
Za pomoc lidem postiženým válkou na Ukrajině dnes (31. 4. 2024) ministryně obrany Jana Černochová poděkovala dvanácti dobrovolníkům. Při této příležitosti každému předala pamětní list a příznačný dar – nůž Acta non verba (činy, ne slova). Mezi oceněnými byli například zástupci spolků Team 4 Ukraine či Hustý týpci, ale i neobyčejní jednotlivci.
„Jsme tu proto, abychom vám poděkovali za všechno, co už více než dva a půl roku pro Ukrajinu děláte. Ve vašich činech vidím pro nás, jako Českou republiku, silný odkaz do budoucna. Až jednou bude historie hodnotit, jak se kdo zachoval, půjdeme s hlavou vztyčenou a budeme moci říkat: Udělali jsme vše, co jsme mohli,“ poděkovala dobrovolníkům za jejich nezištnou pomoc ministryně obrany Jana Černochová.
Mezi dvanáctkou oceněných byla také Michaela Kudláčková, šéfredaktorka deníku Popelky.cz. Na rozdíl od většiny ostatních spolků, které Ukrajinu podporují dodávkami převážně vojenského materiálu, ona a její ukrajinská kamarádka Natálie shromažďují výrobky denní potřeby pro dětské domovy, vojačky, sirotčince, nemocnice.
„Bez Natálky by to nešlo. Ta holka toho zařídí strašně moc. Umí se domluvit s kontakty takovým způsobem, že nám přesně řeknou, co potřebují, my materiál ve sbírce do týdne nashromáždíme a za 48 hodin je zásilka na Ukrajině – a pomůže třeba na onkologickém oddělení,“ svěřuje se drobná energická blondýnka, která množství pomoci přestala počítat u patnáctistého balíku. Největší radost jí prý dělá zpětná vazba – nejen od lidí na Ukrajině, ale i dárců v ČR. „Neumíte si představit, jak těžké je udržet lidi, aby pomáhali i po dvou a půl letech. A právě zpětná vazba je to, co funguje nejlépe. My od nemocnice nebo sirotčince nechceme na oplátku nic, jen fotografii s dary, kterou umístíme na sociální sítě. Nevěřila byste, jaké divy s dárci dělá to, když na snímku vidí svoji deku, boty, tričko,“ říká a neopomene zdůraznit, jak je na Čechy hrdá. „Možná jsme občas laxní a děláme si ze všeho legraci. Ale když pak dojde na lámání chleba, jsme neskutečně dobří lidé.“
Od potravin po operační sál
Richard Křesina spolu s dalšími dobrovolníky ze spolku Koridor UA z.s. začínal na Ukrajině s distribucí oblečení, základních potravin či hygienických potřeb. Nyní je podle jeho slov páteří celého projektu logistika. „Zároveň už od června 2022 vedeme vlastní distribuční program v Mykolajivské a Chersonské oblasti. Za celou dobu jsme odvezli už sedmdesát kamionů, nejvíce po nemocnicích, kam jsme dodali přes 700 nemocničních lůžek. Teď například povezeme celý operační sál,“ sdělil. Největší radost má z toho, že se fungující systém pomoci podařilo udržet a skupinu dobrovolníků přetvořit v profesionální humanitární organizaci.
Jsme tři kamarádi, kteří pracovali v jedné firmě, říká Robert Hlaváček z neziskové organizace Hustý týpci z. s. „Chtěli jsme dělat něco víc než jen posílat peníze,“ vysvětluje. Našli si kontakty přes ukrajinské velvyslanectví, s 53. brigádou Ukrajiny, která bojovala u Doněcku, se domluvili na setkání. „Původně jsme jim chtěli dovézt jen jeden dron, nakonec jsme mezi kolegy v práci a známými vybrali peníze na tři drony.“ Do Lvova je dovezli osobně. „Setkali jsme se se strašně milými lidmi, jak ze strany vojáků, tak dobrovolníků. To nás nakoplo, abychom pomáhali dál.“ Pro stejnou brigádu uspořádali další sbírku, tentokrát v částce půl milionu. Za ní se pořídilo více dronů, speciální technika i zdravotnické vybavení. „Jsme dál v kontaktu. A chceme pomáhat, co to dá,“ uzavírá Hlaváček.
Převzato z army.cz