15. 8. 2024
Autor: Odbor komunikace
Ministerstvo obrany důrazně odmítá, že by byla česká muniční iniciativa nehospodárná a netransparentní a pořizovaná dělostřelecká munice předražená. Pan senátor Lukáš Wagenknecht zveřejnil nepodložené informace vytržené z kontextu. Jeho krok v důsledku ohrožuje zabezpečení dodávek munice pro Ukrajinu.
Pan senátor má nepochybně nárok na názor a na kritiku, v rámci politické zodpovědnosti by ale měl upřednostnit zájmy napadené Ukrajiny a ne vlastní politický prospěch. Pokud by mu šlo skutečně o podstatu věci, počkal by na vysvětlení ze strany Ministerstva obrany. Naši zástupci byli a jsou k tomu připraveni, musí se tak ale stát na uzavřeném jednání, které bude v odpovídajícím režimu utajení. Nemůžeme o podrobnostech mluvit veřejně a nahrávat tak ruským zpravodajským službám.
Svými nepodloženými vyjádřeními pan senátor nejen poškodil intenzivní a obětavou práci zástupců České republiky a Ministerstva obrany, ale zejména ohrozil reputaci České republiky vůči zemím, které se rozhodly české iniciativy zúčastnit. Úspěch muniční iniciativy je postaven na transparentním a dlouhodobém vztahu s mezinárodními partnery i s ukrajinskou stranou a na transparentnost proto od počátku klademe důraz.
Základním prvkem této transparentnosti je, že Česká republika nemá v procesu žádné rozhodovací pravomoci. Je pouze prostředníkem, který zcela transparentně předkládá donorským zemím nabídku. Dárci se na základě vlastního uvážení rozhodnou, co odpovídá jejich představě a zda je cenová nabídka relevantní.
Jistotu transparentnosti zajišťuje i meziresortní dohledová komise. Donorské země mají také možnost vyslat přímo na Ministerstvo obrany své zástupce, kteří budou na proces dohlížet. Dánsko této možnosti využilo.
Mechanismy inciativy jsou robustně nastavené, tak aby nabídky pro donorské země byly za ceny obvyklé, přiměřené, srovnatelné a doložitelné. Obvinění z nehospodárnosti a neefektivnosti dílčího nákupu, kde dárce na základě svých rozhodovacích a auditních procesů uzavře obchodní smlouvu se soukromou společností, považujeme za zcela nepřijatelné. Za obdobně vážná považujeme také obvinění partnerských zemí. Neznalost tržního prostředí a složitých mechanismů obchodu s vojenským materiálem neospravedlňuje naprosto lživá vyjádření, která nejen ohrožují bezpečnostní zájmy České republiky, ale také vojenskou pomoc napadené Ukrajině.
Jak bylo uvedeno výše, Česká republika pouze předkládá partnerským zemím nabídky. Pokud by měly podezření na předražení nebo jakékoli pochybné postupy, bezpochyby by ke spolupráci nepřistoupily. K maržím soukromých firem můžeme pouze říct, že odpovídají realitě trhu a rozhodně nevybočují ze zavedené praxe. Že byly dosavadní dodávky předražené o asi 1,4 miliardy je zcela nepravdivá informace.
Chápeme, že si veřejnost přeje znát podrobnosti iniciativy. Pokud ale chceme skutečně Ukrajině, na které každodenně umírají vojáci i civilisté, pomoci, nemůžeme Rusku „na stříbrném podnose“ předkládat podrobnosti o nákupech. Navíc, jak je již veřejně známo, munici je česká iniciativa schopna získat díky kontaktům na země, které často z geopolitických důvodů nechtějí být s dodávkami na Ukrajinu spojovány. Vše jsme připraveni doložit na jednání, které bude vedeno v příslušném režimu utajení – jak je v podobných případech běžným zvykem a pravidlem.
Za dva roky, po které Ukrajina čelí ruské agresi, si Česká republika svými dary i zprostředkováním nabídek munice, zbraní i dalšího vybavení vydobyla celosvětové renomé a její pomoc opakovaně ocenila samotná Ukrajina i spojenci.
Převzato z army.cz