7. 3. 2025
Autor: tiskové oddělení MO
Ministryně obrany Jana Černochová se dnes (6. 3. 2025) v Bratislavě setkala se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem. Hlavními tématy jednání byla bezpečnostní situace v regionu i v celé Evropě, bilaterální spolupráce jako taková a kooperace obou států ve vyzbrojování. Oba politici také podepsali Deklaraci o spolupráci obou ministerstev při pořizování vojenského materiálu a služeb.
Slovensko je historicky nejbližším partnerem České republiky i jejích ozbrojených sil a ve spolupráci obou států se tato blízkost odráží. Armády se pravidelně potkávají na společných cvičeních i při výcviku, informace sdílejí bezmála všechny složky od vzdušných sil, přes logistiku až po vojenské zdravotnictví, personalistiku či kybernetiku. Probíhají rovněž pravidelné konzultace devíti pracovních skupin k různým tématům, které zastřešují vrchní ředitelé sekcí obranné politiky obou úřadů.
Čeští a slovenští vojáci společně působí v zahraničních misích a operacích, včetně posílené alianční předsunuté přítomnosti v Lotyšsku, operace EU Althea v Bosně a Hercegovině a dalších. Od jara 2022 je Armáda ČR součástí Mnohonárodního bojového uskupení NATO na Slovensku, nejprve v roli vedoucí země, nyní jako přispěvatele. Od září 2022 čáslavští piloti se stíhačkami JAS-39 Gripen pomáhají spolu s Polskem chránit slovenský vzdušný prostor, k projektu se později připojilo také Maďarsko. Nebe nad Slovenskem bude Česká republika střežit i letos a Bratislava nabízí Praze do budoucna recipročně stejnou službu.
Modelový příklad spolupráce do budoucna – TATRA-815
Zintenzivňuje se také spolupráce v oblasti vyzbrojování – například při akvizici nákladních automobilů TATRA-815. ČR vloni v červenci uzavřela rámcovou dohodu na pořízení až 872 terénních automobilů tří různých typů, v prosinci k projektu přistoupilo Ministerstvo obrany SR, které plánuje koupit cca 1300 kusů těchto vozidel. Dodávky jsou naplánované mezi roky 2025-2031.
„Pro obě strany je společná akvizice výhodná z hlediska prohlubování spolupráce i ceny: v rámcové dohodě je totiž zapracován mechanismus uplatnění dodatečné množstevní slevy v případě přistoupení dalšího účastníka,“ vyzdvihla hlavní výhody společné akvizice ministryně obrany Jana Černochová, která právě tento projekt vnímá jako modelový příklad budoucího společného postupu.
ČR v říjnu uzavřela smlouvu s brazilským Embraerem na dodávku dvou letounu C-390 Millennium, plánuje také pořízení 61 kusů tanků Leopard 2A8 v šesti modifikacích. O stejné technice uvažuje i Bratislava: „Naše expertní týmy jsou plně k dispozici pro výměnu zkušeností, ať už z vyjednávání či možností zapojení domácího průmyslu do obou projektů,“ sdělila během jednání ministryně Černochová.
Oba politici také podpořili další rozvoj a prohloubení česko-slovenské obranně-průmyslové spolupráce. Kromě vozidel TATRA ministryně vyzdvihla produkty firem AERO Vodochody či Colt CZ Group. Případným pořízením takticko-cvičných letounů L-39 Skyfox by Slovensko navázalo na dlouhá léta využívanou platformu L-39. Colt CZ Group pak nabízí řešení pro modernizaci ozbrojených sil SR a Policie SR, včetně možnosti zapojení slovenského průmyslu.
Dnes podepsaná deklarace zdůrazňuje úzké spojenecké vazby a nadstandardní vztahy ve vojenské oblasti, konkretizuje také formy spolupráce při koordinacích postupů pořizování vojenského materiálu – konkrétně munice. Experti obou států spolu mj. budou konzultovat technické specifikace a požadavky na tento materiál, možnosti zapojení národních průmyslů a vzájemně se budou informovat o získaných zkušenostech z vyjednávání smluv.
Převzato z mocr.mo.gov.cz