Češi připravují ukrajinské vojáky nově také v Německu

Autor: majorka Tereza Kabourková, major Petr Homola

Asistenční mise Evropské unie na podporu Ukrajiny (EUMAM UA) pokračuje i v roce 2025. Armáda České republiky se v ní velmi aktivně angažuje od samého počátku a nově cvičí ukrajinské vojáky také v Německu, kde nedávno skončil první letošní kurz s tematikou boje v neznámém terénu, městské zástavbě a zákopech.

Asistenční misi zřídila EU v říjnu 2022 jako reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a na žádost ukrajinské vlády o vojenskou podporu a pomoc při výcviku ukrajinských ozbrojených sil. Kromě výcviku ve vojenských prostorech na území ČR vysílá armáda také specializované mobilní výcvikové týmy. Ty odjíždí do prostorů nasazení v zahraničí přibližně na pět týdnů, poté se vrací zpět domů k obnově sil a ošetření techniky a materiálu. Následně opět vyjíždí cvičit další skupiny ukrajinských vojáků.

Češi součástí německého Special Training Command

Mobilní výcvikový modul, jak jej Armáda ČR nazývá, byl doposud vysílán pouze na území Polska. Zde i nadále působí pět specializovaných týmů, které provádí výcvik v ženijní a zdravotnické oblasti, v oblasti přesné střelby a ochrany proti zbraním hromadného ničení a výcvik operátorů bezpilotních prostředků.

„Novinkou v letošním roce je zejména rozšíření působení českých instruktorů i do Německa, kde se podílí zejména na výcviku vševojskových schopností ukrajinských vojáků. Zde jsou čeští vojáci součástí mnohonárodního Velitelství výcviku ST-C (Special Training Command),“ přiblížil velitel 3. úkolového uskupení major Petr Homola.

Armáda ČR vysílá již 3. úkolové uskupení

České 3. úkolové uskupení AČR EUMAM UA bude v Německu i Polsku celý rok. Jde o jednotku sestavenou z několika mobilních výcvikových týmů. Jádro tvoří vojáci 43. výsadkového pluku v Chrudimi, zejména 4. komanda, střediska bojové podpory a střediska bojového výcviku. Doplňují je specialisté 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, 15. ženijního pluku pro výcvik ženijních odborností a specialisté na bezpilotní prostředky z 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Nedílnou součástí jsou také armádní tlumočníci.

Právě pod hlavičkou ST-C v Německu zahájili čeští instruktoři letošní první výcvik v kurzu „Fight in Complex Terrain“. „Tento výcvik byl zaměřen na komplexní úkoly v neznámém terénu, městské zástavbě a v zákopech. Byl určen pro ukrajinské vojáky s bojovou zkušeností a zaměřoval se zejména na analýzu dovedností jednotlivců, jejich zlepšení a schopnost práce v týmu,“ objasnil hlavní náplň kurzu major Petr Homola. Část výcviku se zaměřila i na výuku rozvoje velitelských schopností, metodiku výcviku a přípravu instruktorů. „Těmi se část kurzantů po návratu na Ukrajinu stane a budou tak dále předávat získané dovednosti,“ shrnul na závěr český velitel uskupení.

  • Na základě rozhodnutí Rady Evropské unie v říjnu 2022 došlo ke zřízení asistenční mise Evropské unie na podporu Ukrajiny EUMAM UA (European Union Military Assistance Mission). Cílem této asistenční mise je pomoci ukrajinským ozbrojeným silám formou výcviku, aby mohly samostatně a efektivně bránit svou suverenitu a území státu, který Rusko ohrožuje svou agresí.
  • Usnesením Vlády ČR č. 674 ze dne 2. října 2024, usnesením Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR č. 1166 ze dne 19. listopadu 2024 a usnesením Senátu Parlamentu ČR č. 36 ze dne 20. listopadu 2024 bylo rozhodnuto o vyslání českých vojáků do této asistenční mise v celkovém počtu do 100 osob na území členských států EU a o pobytu příslušníků OS Ukrajiny a členských států EU za účelem výcviku na území ČR do počtu 800 osob. Tento mandát je platný do konce roku 2026.

Převzato z mise.mo.gov.cz