Česká protivzdušná obrana ve středu zájmu NATO: Jubilejní konference přinesla vizi budoucnosti i výzvy současnosti

Autor: majorka Zuzana Sekaninová

25. ročník mezinárodní konference zaměřené na protivzdušnou a protiraketovou obranu, konaný 23. a 24. dubna v Brně, potvrdil silné renomé České republiky v rámci NATO i mimo něj. Tradiční odborné fórum, které probíhá pod záštitou velitele Vzdušných sil AČR generálmajora Petra Čepelky, přilákalo rekordní účast – více než 130 expertů z 12 zemí světa, včetně zástupců aliančních ozbrojených sil a klíčových hráčů obranného průmyslu.

„Tato konference není jen o výměně informací – je to místo, kde vznikají nové nápady a společná vize obrany aliančního vzdušného prostoru. Česká republika do těchto diskusí dlouhodobě přináší odbornost, zkušenosti i jasné odhodlání být aktivním a spolehlivým spojencem,“ řekl ve svém úvodním projevu generál Čepelka.

Vysoký kredit v NATO i v průmyslu

Odborná úroveň, kontinuita a aktuálnost z této konference učinily jedno z nejprestižnějších fór svého druhu. Letošní jubilejní ročník sklidil zvláštní uznání díky účasti významných představitelů NATO, včetně brigádního generála Heinze Volkera Samannse, vedoucího „Joint Air Power and Space Staff“ (JAPSSE) na velitelství NATO v Bruselu. Ten zdůraznil význam plně funkčního systému integrované protivzdušné a protiraketové obrany (IAMD) jak pro soudržnost Aliance, tak pro důvěryhodné odstrašení a obranné postavení.

„IAMD je základním kamenem kolektivního odstrašení a obranného postoje Aliance. Silný systém IAMD v rámci NATO zajišťuje včasné varování, svobodu manévru – zejména pro naše pozemní síly – rychlou reakci a v konečném důsledku ochranu jak vojenských sil, tak civilního obyvatelstva,“ uvedl brigádní generál Samanns.

Izraelské zkušenosti a nová generace obrany

Jednou z nejpodnětnějších byla prezentace brigádního generála v záloze Shachara Shohata z Izraele. Na základě bohatých zkušeností představil izraelský přístup k vrstvené PVO, který klade důraz na flexibilitu, rychlost, ale také na využití umělé inteligence. Jeho pohled na moderní válčiště rezonoval s potřebou dynamického přístupu k novým typům hrozeb – včetně rojů dronů a hypersonických střel.

NATO IAMD a moderní válka

Přednáška „The Importance of NATO´s Integrated Air and Missile Defence for Deterrence and Defence“ přinesla jasné poselství – IAMD není volitelným prvkem, ale klíčovým pilířem obrany Aliance. Navazující blok „Next-Generation Air Defense in Modern Warfare“ upozornil na nutnost využívání automatizace, AI a rychlé senzorické integrace v prostředí, kde každá sekunda rozhoduje.

Česká republika a vize pozemní protivzdušné obrany

Za Armádu ČR vystoupil podplukovník Jaroslav Sekanina ze sekce rozvoje sil MO, který představil dlouhodobou strategii rozvoje pozemní PVO v horizontu 5–15 let. Akcentoval modernizaci systému velmi krátkého dosahu, zavedení nových schopností krátkého, středního a dlouhého dosahu a ambici do budoucna budovat i schopnosti v oblasti protiraketové obrany.

„Plánování protiraketové obrany není otázkou pouze technologií. Vyžaduje jasnou politicko-vojenskou vůli a odbornou debatu, jejíž první krok představuje právě tato konference,“ zaznělo během prezentace s odkazem na vizi současného náčelníka vojska plukovníka Jaroslava Daverného.

Podplukovník Sekanina zdůraznil nutnost připravit systémy na působení v mezinárodním prostředí z hlediska interoperability, mobility a schopnosti čelit nízkoletícím a těžko zjistitelným cílům a připravenost na balistické hrozby. Směr, kterým se má PVO ubírat, počítá s integrací nových technologií, prohloubením interoperability v NATO a zajištěním robustního velení a řízení. V rámci tohoto bloku nebyla opomenuta ani problematika personálu a možných řešení v rámci tzv. „Dronové války“, kde bezpilotní prostředky jsou jednou z největších hrozeb v současné době.

Od biomimetiky po 3D radar: Technologie jako odpověď

Bloky zaměřené na technické aspekty přinesly nové pohledy. Přednáška o obranných operacích v prostředí bez GPS ukázala alternativní metody navigace a elektronické ochrany. Prezentace o biomimetrice a bezpilotních systémech pak demonstrovala inspiraci přírodou v konstrukci účinnějších platforem.

Společnost AXON představila řešení DEDRONE – systém využívající AI k detekci a neutralizaci hrozeb z dronů. Nechyběly ani evropské pohledy na legislativní a taktická specifika UAS a C-UAS systémů, včetně detekce pomocí 3D radarů v komplexním prostředí.

Den druhý: elektronický boj a interoperabilita

Druhý den otevřel blok „Tailored Air Defense Solutions“, následovaný příspěvkem zaměřeným na propojení elektronického boje s protivzdušnou obranou prostřednictvím protokolů JREAP-C a LINK-16/TDL. Důraz byl kladen na sdílení dat v reálném čase a rychlé rozhodování v poli.

Závěr konference obohatila přednáška o využití dronů pro měření emisních a radiačních signatur PVO systémů – klíčový nástroj pro zvýšení přežití a efektivity v elektromagnetickém spektru.

Zkušenosti z aliančního velení i akademické obce

Na konferenci vystoupil také podplukovník Rostislav Růžička, dříve zástupce velitele 252. protiletadlový raketový oddíl 25. protiletadlového raketového pluku a nyní působící ve štábu 1st German Netherlands Corps. Popsal efektivní integraci PVO a pozemních sil v rámci tohoto aliančního velitelství, která umožňuje pružnou reakci na měnící se hrozby.

Univerzita obrany a její zástupci představili analýzu války na Ukrajině z pohledu pozemní PVO. Rektor-velitel univerzity plukovník gšt. Jan Farlík připomněl 25letou tradici této konference a ocenil přínos úzké spolupráce akademické a vojenské sféry.

Směr budoucnosti

Závěrečná diskuze shrnula hlavní poselství: flexibilita, mobilita, adaptace, inovace včetně AI. Potřeba plánovat schopnosti včas a rychle – včetně možné protiraketové obrany – se jeví jako neoddělitelná součást budoucnosti Armády ČR stejně jako potřeba multi-doménového přístupu.

Jubilejní ročník tak nejen potvrdil pozici ČR jako uznávaného odborného lídra, ale zároveň otevřel dveře nové etapě v plánování obrany vzdušného prostoru v měnícím se světě.

Převzato z acr.mo.gov.cz